top of page

 عفونت های قارچی پوست

گرمی و رطوبت پوست شرايط مناسبي را براي رشد قارچ‌ها و عفونت‌ها در بدن فراهم میكند. علاوه بر اين  سهل‌انگاري و رعايت نكردن برخي اصول بهداشتي شرایط برای ابتلا به انواع بيماریهاي پوستي را مهیا میکند. با رعايت بهداشت فردي حداقل تا درصد زيادی از اين گرفتاری ها خلاص میشويم و البته در شرايط حادتر، كار ممكن است به استفاده از دارو و درمان‌هاي پزشكي بكشد.

عفونت های قارچی گاهي از طريق تماس مستقيم با فرد مبتلا و يا گاهي از راه تماس با شئ يا حيوان آلوده، به انسان منتقل میشوند. عامل بقاي اين عفونت‌هاي قارچي، گرما و رطوبت محيط بوده و بيشتر در شانه، لباس‌ها، محيط حمام و يا استخر زندگي كرده و رشد میكنند. عدم رعايت بهداشت فردي و رطوبت طولانی مدت پوست بدن خطر رشد عفونت‌هاي قارچي را افزايش میدهد. در بيشتر افراد، اين عفونت‌هاي قارچي خفيف بوده و به راحتي درمانپذيرند ولي در بيماراني كه به دلايلي چون ابتلا به ويروس HIV، ايدز، يا سرطان، سيستم ايمني ضعيفي دارند، ممكن است مشكلات جدي و خطرناكي را به ‌وجود آورد.

عفونت‌هاي قارچي آنقدر گسترده هستند كه میتوانند در تمامي نقاط بدن ظاهر شده و آنها را درگير كنند. پوست موي سر ، زیر بغل ، کشاله ران و لای انگشتان پا از جمله نواحی مستعد برای ایجاد عفونت های قارچی پوست بحساب میآیند . یکی از  عفونت های قارچی مهم لای پای انگشتان پا بوجود میآید چرا كه داخل كفش بوده و محيط گرم و مرطوب داخل كفش، شرايط مناسب را براي رشد عفونت‌هاي قارچي فراهم میآورد ولي رها شدن از شر عفونت انگشتان كمي دشوار بوده و زمان میبرد. عموما يكي از انگشت‌ها دچار عفونت میشوند ولي در صورتي كه درمان مناسبي صورت نگيرد، ممكن است به ساير انگشت‌ها نيز سرايت كند. درمان عفونت قارچي ناخن‌ها دشوار بوده و معمولا بيمار نياز به درمان‌هاي خوراكي دارد كه در صورت عدم رعايت موارد لازم، بعد از مدتي، عفونت مجددا عود میكند.

یکی دیگر از انواع عفونت قارچي در ناحيه كشاله ران ايجاد شده و هم در زنان و هم در مردان مشاهده میشود. افرادي كه بيشتر تعرق میكنند، بيشتر مستعد عفونت در ناحيه كشاله ران هستند. اين عفونت باعث خارش و ايجاد قرمزي در آن ناحيه میشود كه امكان گسترش آن نيز وجود دارد. استفاده از كرم‌هاي معمول در دسترس میتواند كمك‌كننده باشد ولي كرم‌هاي تجويزي توسط پزشك درمان را تسريع میكند.

رعايت اين اصول بهداشتي علائم عفونت را كم میكند ولي در صورت تداوم علائم، مراجعه به پزشك و استفاده از پودرها، روغن‌ها و كرم‌هاي تجويزي میتواند مؤثر باشد.

عفونت قارچي نواحی مختلف بدن معمولاً با کرم های موضعی و یا قرص‌هاي ضد قارچ قابل درمانند. فراموش نکنید عفونت‌هاي قارچي، از آن دسته عفونت‌هايي است كه حتي پس از درمان هم امكان عود و بازگشت آن وجود دارد.

bottom of page