top of page

خال وخالبرداری

خال به زایده های رنگی و یا بیرنگ ، مسطح و یا برآمده ای میگویند که در اندازه و شکل های مختلف و معمولاً به رنگ قهوه ای ، قهوه ای تیره و یا مشکی دیده می شوند . رنگ  خال ها که در هر جایی از بدن و به شکل ها و اندازه های مختلف ،‌ گروهی ویا منفرد می توانند دیده شوند به دلیل فعالیت سلولهای ملانوسیت است که با تولید رنگدانه ملانین ، رنگ ویژه  خال را به وجود می آورند . خال ها بندرت از زمان تولد وجود دارند ولی خال هائی که به آنها اکتسابی میگوئیم اغلب در طول ۲۰ سال اول زندگی به وجود می آیند ؛ ولی ممکن است تا ۴۰ سالگی ویا بیشتر هم ظاهرشدنشان ادامه یابد ..بیشتر خال ها و لكه های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها بسیار كم است.

  با همه این احوال اگر در خال های صورت و یا بدن به یکی از علائم زیر برخورد کردید به متخصص پوست مراجعه کنید :


۱ – عدم تقارن :‌خال های غیرسرطانی معمولاً شکل مدور ، گرد و یا بیضی شکل دارند ، اما ، نامتقارن بودن در خال های سرطانی شایع تر است .
۲ – نامنظم بودن لبه ی خال : مضرس و دندانه دار بودن لبه ی خال نیز یکی دیگر از علائم مطرح کننده ی سرطان است .

۳- تغییر رنگ خال : وجود سایه روشن های رنگ در یک خال به شکلی که مثلاً قسمتی از خال قهوه ای تیره ، سیاه و قسمت های دیگر قهوه ای روشن ، قرمز ، یا رنگ های دیگر باشد نیر ، نیازمند توجه است .

۴ – تغییراندازه خال : خال های سرطانی معمولاً بزرگ تر از خال های معمولی هستند . ابعاد بالاتر از ۶ میلی متر یکی دیگر از علائم مطرح کننده ی سرطانی بودن خال است .

۵ – پیدایش تغییرات دیگر : تغییرات کاملاً مشخص و سریع در اندازه ، شکل و رنگ خال ها و پیدایش علایمی مانند خارش ، سوزش ، برجسته شدن ( سریع ) سفت شدن یا نرم شدن خال ، رنگ آبی مایل به سیاه ،‌ تورم ، دلمه ، ترشح ، خون ریزی و زخم مطرح کننده ی سرطان پوست از نوع ملانوم است . که باید هر چه سریع تر درمان شود .

 

خال هایی كه در سنین بالا به رشد خود ادامه می دهند یا دچار تیرگی رنگ و تغییر شكل می شوند را باید برداشت.

قبلا بعضی از پزشكان توصیه می كردند كه خال هایی كه در معرض اصطكاك یا تحریك مداوم هستند، مثل خال هایی كه در ناحیه ریش آقایان هستند یا خال هایی كه در ناحیه كمربند یا آرنج قرار دارند به علت اینكه احتمال بدخیم شدن را دارند باید برداشته شوند كه امروزه چنین اعتقادی وجود ندارد. بعضی خال ها بدمنظره و ناخوشایند هستند و بیمار از لحاظ زیبایی یا به اصرار اطرافیان جهت عمل جراحی خال صورت مراجعه می كنند كه برداشتن خال در این موارد باید با دقت و رعایت اصول جراحی جهت باقی نماندن یا به حداقل رساندن خطر جوشگاه عمل انجام شود.

هر لكه، خال یا ضایعه پوستی كه به طور ناگهانی دچار تغییر در اندازه، شكل یا رنگ شود یا دچار خونریزی، خارش، درد یا زخم شود، بایستی توسط پزشك مورد بررسی قرار گیرد. ممكن است متخصص پوست به بیمار اطمینان بدهد كه خال مورد نظر خطرناك نیست و نیازی به عمل یا نمونه برداری ندارد و یا این كه پزشك اقدام به نمونه برداری یا برداشتن ضایعه كند و در صورتی كه مشخص شود كه خال تغییرات بدخیمی دارد، بر حسب عمق و پیشرفت ضایعه بایستی با حاشیه ی مشخصی ضایعه به طور كامل برداشته شود و جهت مطالعه پاتولوژیک فرستاده شود.

اگر بعد از برداشتن، خال مجددا عود كرد حتما بایستی به پزشك مراجعه كرد. احتمالا اسكار(باقی ماندن جای خال) بعد از عمل خال، بستگی به مهارت پزشك و نوع ترمیم پوست بیمار دارد. در مورد خال های بزرگ روش هایی وجود دارد كه باعث محو كردن كامل خال نمی شود، ولی از نظر ظاهری وضعیت بهتری به وجود می آورد؛ مثل لایه برداری (پیلینگ)، درم ابرژن و لیزر كه باعث كم رنگ تر شدن خال می شوند، ولی معمولا موقتی بوده و خطر ابتلا به سرطان پوست (ملانوما) را كم نمی كند.

 سوزاندن خال ها با لیزر یا الکترولیز یا رادیو فرکانسی فریز کردن آنها با نیتروژن مایع استفاده ازاسیدهای مختلف تحت نظر پزشک پاک کردن آنها از سطح پوست بااسیدهای ضعیفی مثل اسید گلیکولیک عمل جراحی تمامی این روش ها بایستی تحت نظر پزشک متخصص پوست انجام شود و از استفاده خود سرانه آنها باید خودداری شود.


جراحی یا لیزر خال کدام روش بهتر است و به چه عواملی بستگی دارد ؟

روش های مختلف برداشتن خال ها بستگی به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، و حتی مکان خال دارد.خال های مادرزادی بهتر است جراحی شوند چون عمق زیادی دارند.خال های ریز و سطحی را با لیزر و یا حتی کوتر هم می توان به صورت کامل از بین برد.

 

عوارض برداشتن خال چیست ؟

برداشتن خال های روی گردن و سینه احتمال بجاگذاشتن اسکار هیپرتروفیک ( یا به اصطلاح عام گوشت اضافی ) دارد که اگر پزشک نکات لازم جهت پیشگیری از این عارضه را رعایت کند احتمال آن خیلی کمتر می شود.
معمولاً بعد از جراحی و یا لیزر خال یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می شود بطور کامل از بین می رود.
در صورت جراحی خال به دست افراد غیر مجرب، امکان بجا گذاشتن اثر و یا چال در محل وجود دارد. از عوارض دیگر، عود خال است که باید به پزشک مربوطه مراجعه شود و مجدد برداشته شود.

 

عود خال ها بستگی به چه عواملی دارد ؟

عود یا بازگشت خال بستگی به عمق خال دارد. خال های عمیق معمولاً احتمال عود بیشتری دارند. 
عود خال ها بستگی به سن بیمار دارد، در سنین زیر 30 سال خال ها سلول های فعالی دارند و اگر به طور کامل برداشته نشوند امکان رشد مجدد آنها وجود دارد و در این صورت پزشک باید مجدداً خال عود شده را ترمیم نماید. اما در سنین بالاتر معمولاً احتمال برگشت خال ها کمتر است.

 

 ارجحیت لیزر به کوتر ( یا سوزاندن ) خال در چیست ؟

در خال های سطحی لیزر ارجحیت بیشتری نسبت به کوتر دارد زیرا امکان چال شدن محل خال بسیار کمتر است. همچنین لیزر بسیار سریع تر انجام می شود و عمق بیشتری از خال را می توان از بین برد بدون اینکه گودی در محل ایجاد شود. با لیزر همچنین خال های داخل ابرو و حتی لبه پلک ها را می توان با ظرافت کامل از بین برد، بدون اینکه به موی ابرو و یا حتی مژه آسیبی برسد.

 

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می شود؟

خیر، اینکه ندرتاً بعضی افراد را می بینیم که به دنبال برداشتن خال دچار سرطان پوستی در محل آن شده اند به این دلیل است که برخی ضایعات پوستی که ظاهراً به عنوان خال ( توسط پزشکان غیر متخصص پوست ) برداشته می شوند، اشتباهاً تشخیص داده اند و به اسم خاص برداشته شده اند و از اول تومور بوده اند و چون این ضایعات معمولاً عمق دارند بلافاصله عود می کنند و اگر اهمال شود ممکن است رشد کند و عمیق تر شود.
پس اگر برداشتن خال ( اگر واقعاً خال باشد ) هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن برای بیمار ایجاد نمی کند. معمولاً پزشکان متخصص پوست به راحتی می توانند خال های مشکوک را قبل از برداشتن آن شناسایی کنند و در صورت لزوم نمونه برداری و آزمایش نمایند.

 

چه تغییراتی در حال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال هایی که دچار تغییراتی در رنگ، شکل، حاشیه و یا اندازه یا غیر قرینه شوند نیاز به آزمایش دارند. همچنین خال هایی که به خارش می افتند یا دچار خونریزی می شوند و یا حاشیه نامنظم دارند بهتر است آزمایش شوند

bottom of page